Montaż. Krok po kroku

PROSTOTA MONTAŻU TO TYLKO JEDNA Z WIELU ZALET PŁYT DROGOWYCH ROAD SYSTEM

Płyty drogowe ROAD SYSTEM zostały tak zaprojektowane, aby ich montaż przebiegał łatwo i szybko - niezależnie od tego, gdzie i w jakim celu są układane! To jedna z cech, która wyróżnia je na tle innych płyt drogowych.

Układanie płyt drogowych

Układanie płyt betonowych drogowych (tak jak płyt gumowych) oznacza spore wyzwanie organizacyjne oraz logistyczne. Płyty te są bardzo ciężkie, więc do budowy drogi z ich wykorzystaniem koniecznie trzeba zastosować sprzęt budowlany. A to pociąga za sobą m.in. dodatkowe koszty.

Układanie płyt drogowych może być jednak o wiele prostsze! Wystarczy skorzystać z nowoczesnego rozwiązania – płyt ROAD SYSTEM. Co je wyróżnia? M.in. niska waga, wytrzymałość i materiał, z którego zostały wykonane.

Waga płyt drogowych ROAD SYSTEM wynosi 27 kg, 37 kg, 49 kg albo 85 kg i zależy od ich pozostałych parametrów. Oznacza to, że nawet układanie płyt drogowych o grubości 4 cm i wymiarach 120 x 240 cm (a więc największych z dostępnych) nie wymaga zastosowania ciężkiego sprzętu. Z łatwością z takim zadaniem poradzi sobie zespół 2-4 monterów!

Warto przy tym wiedzieć, że płyty drogowe ROAD SYSTEM można wykorzystać nie tylko jako materiał do budowy drogi tymczasowej. Popularne jest także układanie płyt drogowych do domu lub garażu, stosowanie ich do budowy tymczasowego lądowiska dla helikopterów albo jako materiału do wzmocnienia terenu przed masowym eventem.

Druga ważna cecha to wytrzymałość płyt drogowych ROAD SYSTEM. Zależnie od ich rodzaju i warunków, wytrzymują one do 30, 50 lub nawet 120 ton obciążenia.

Kolejna istotna cecha płyt drogowych ROAD SYSTEM to fakt, że do ich produkcji wykorzystane zostały tworzywa sztuczne w 100% pochodzące z recyklingu.

Dane techniczne płyt ROAD SYSTEM

 

Układanie płyt drogowych - cennik

Ile kosztuje układanie płyt drogowych? Wiele zależy przede wszystkim od ich rodzaju. Najdroższe jest zazwyczaj układanie płyt betonowych drogowych. Cena takiej operacji to nie tylko koszty samych płyt, ale również wynajęcia sprzętu i jego eksploatacji. Ceny budowy drogi tymczasowej z płyt żelbetonowych albo gumowych kształtują się podobnie - tutaj również policzyć trzeba zarówno koszt transportu, jak i układanie płyt drogowych. Cennik samego materiału to zaledwie część składowa ostatecznie poniesionego wydatku.

Inaczej jest natomiast w przypadku płyt ROAD SYSTEM. Z uwagi na ich niską wagę i łatwość montażu, policzyć można jedynie koszty układania płyt drogowych. Cena, która pierwotnie mogła więc wydawać się wysoka, nagle okazuje się bardzo przystępna! Sprawdź, ile kosztują płyty ROAD SYSTEM w naszym sklepie online.

 

Sposób budowy dróg tymczasowych z ROAD SYSTEM - co warto wiedzieć?

Płyty drogowe ROAD SYSTEM, w odróżnieniu od płyt betonowych, bardzo łatwo ze sobą łączyć (co zdecydowanie ułatwia układanie płyt). Montaż płyt drogowych z tworzywa polega na umieszczaniu w specjalnie przygotowanych otworach łączników i przytwierdzania ich śrubami. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, rozpoczynając układanie płyt, to zachowanie niewielkich dylatacji, które sprawią, że tworzywo będzie mogło swobodnie pracować i zachowa swoje właściwości. I to wszystko!

W przeciwieństwie do budowy dróg tymczasowych z płyt betonowych drogowych nie trzeba więc ani stosować dodatkowego ciężkiego sprzętu, ani nawet tworzyć specjalnej podbudowy! Układanie płyt ROAD SYSTEM (jako tymczasowych nawierzchni ulic lub placów) można przeprowadzać więc na jedynie lekko wyrównanej powierzchni.

Nieco dokładniej trzeba przygotować tylko tereny bagienne, grząskie albo błotniste. W takim przypadku układanie płyt ROAD SYSTEM dobrze jest poprzedzić wyłożeniem geowłókniny drogowej (np. Typar SF49). Wciąż jednak takie układanie płyt drogowych jest dużo łatwiejsze niż budowa drogi z wykorzystaniem płyt betonowych!

Jedna płyta waży 27/37/49/85 kg. Płyta może być przenoszona przez 2-4 osoby – dzięki wygodnym uchwytom. W ciągu 8h pracy zespołu można ułożyć około 500 m drogi o szerokości 3 m.

1.

Płyty układaj na wyrównanym terenie

Teren na którym będą układane płyty należy wyrównać, oczyścić z kamieni. Przy intensywnym użytkowaniu drogi tymczasowej, na słabym gruncie rodzimym oraz grząskich terenach, grunt może wymagać wykonania kilku cm podsypki z klińca.

W miejscach, które są błotniste, grząskie, zaleca się układać płyty na geowłókninie. Będzie ona zabezpieczać płyty przed zanieczyszczeniem oraz zatopieniem w błocie.

2.

Zwróć uwagę na stronę płyty, którą układasz nawierzchnię.

Płyty ROAD SYSTEM 125 i 200 zostały zaprojektowane dwustronnie, dzięki czemu są uniwersalne w zastosowaniu. Niższe wypustki antypoślizgowe przeznaczone są do ruchu pieszego, wyższe do ruchu kołowego. Dowiedz się jak układać płyty.

3.

Umieść łączniki

W płycie znajdziesz otwory specjalnie dedykowane do mocowania łączników.

4.

Przymocuj łączniki

Łączniki przymocujesz za pomocą śrub — po jednej na każdej łączonej płycie.

5.

Połącz płyty

Płyty możesz łączyć klasycznie, jako same pasy pod koła lub naprzemiennie (tylko RS125 i 200).

Dylatacja

Z uwagi na właściwości tworzywa, które w wysokich temperaturach rozszerza się, w niskich kurczy, niezbędne jest zachowanie dylatacji. Płyty należy układać zachowując odstęp ok. 3–5 cm od innych nawierzchni (krawężniki, słupki).
Na łączeniu płyt, funkcję dylatacyjną spełnia łącznik, wyposażony w swojej konstrukcji w dodatkową przestrzeń na rozprężanie i kurczenie się tworzywa.

6.

Nierówności nawierzchni

Po ułożeniu, płyty dostosowują się do niewielkich nierówności nawierzchni. Podczas dłuższego użytkowania należy sprawdzać czy pod płytami nie utworzyły się doły. Jeśli tak, należy ubytki wypełnić.

7.

Nawierzchnia gotowa do użytku

Możesz już w pełni wykorzystać potencjał płyt ROAD SYSTEM. Pamiętaj, aby dostosować szerokość tymczasowej drogi do zapotrzebowania logistycznego. Pojazdy powinny swobodnie mieścić się na drodze.

Pobierz instrukcje montażu

arrow_down

Sposoby układania płyt,
czyli ile łączników potrzebuję

Płyty można łączyć ze sobą klasycznie, jako same pasy pod koła lub naprzemiennie, dzięki możliwości łączenia krótszych boków
z dłuższymi.

Układ klasyczny

Płyty można układać po szerokości (1,2 m) lub długości (1,8 m lub 2,4 m), łącząc je za pomocą łączników w większe płaszczyzny.

Pasy pod koła

W tym przypadku można ułożyć dwa osobne pasy. Jest to oszczędnościowe rozwiązanie — układamy płyty wzdłuż, z odstępem między nimi.

Układ naprzemienny

Układ ten dotyczy płyt ROAD SYSTEM 125 i 200. Płyty ROAD SYSTEM 400 można połączyć ze sobą w ten sposób, ale tylko za pomocą haków.

Płyty drogowe ROAD SYSTEM są dostarczane na paletach o wymiarach 180x120x100 cm lub 240x120x65 cm,
waga palety do 1000 kg

Rozładunek odbywa się bokiem, należy zapewnić wózek widłowy na rozładunku

Przy ruchu kołowym niezbędne jest połączenie płyt łącznikiem ROAD SYSTEM LINK 125, 200 lub 400. Łącznik ma 2 śruby, które wymagają skręcenia – najlepiej wkrętarką

Płyty można dodatkowo przytwierdzić do podłoża stalowymi hakami RSL U

Przy ruchu pieszym lub rowerowym do łączenia można użyć mniejszej ilości łączników RSL 125/200 lub stalowych haków RSL U

Ze uwagi na twardość podłoża nie zawsze można przytwierdzić płyty hakami RSL U

×
Formularz

Nie wiesz, który produkt zastosować?
Wypełnij formularz,
a otrzymasz niezobowiązującą wycenę

przejdz do formularza