Budowanie dróg dojazdowych do posesji to jedne z najczęściej przeprowadzanych realizacji z wykorzystaniem płyt drogowych ROAD SYSTEM. Wpływa na to przede wszystkim łatwość montażu i demontażu płyt oraz wysokie tempo, z jakim drogi tymczasowe powstają!

Droga dojazdowa – przykładowa realizacja

Choć jedna droga dojazdowa do domu, działki rekreacyjnej lub budowlanej, przy której układaniu wykorzystywane są płyty ROAD SYSTEM, powstaje właściwie codziennie. Czasem zadanie to pierwotnie wydaje się jednak dosyć skomplikowane. Tak jak w przypadku, w którym ułożona miała zostać droga dojazdowa prowadząca do… elektrowni wiatrowej!

Jedno z wyzwań pojawiło się już na samym początku inwestycji. Z czego droga dojazdowa powinna zostać zbudowana, aby bezpiecznie przetransportować elementy wiatraków? Inwestor szukał szybkiego i praktycznego sposobu na utwardzenie nawierzchni prowadzącej bezpośrednio do miejsca budowy, które było znacznie oddalone od infrastruktury komunikacyjnej.

Droga dojazdowa – szerokość

Tymczasowa droga dojazdowa oraz miejsce magazynowania części składowych do budowy elektrowni wiatrowej zostały wykonane w krótkim czasie. Dzięki zastosowaniu płyt drogowych, wykonanych z tworzywa pochodzącego w 100% z recyklingu, cała inwestycja jest podwójnie ekologiczna.

Zastosowanie płyt ROAD SYSTEM okazało się w tej sytuacji idealnym rozwiązaniem. W porównaniu do tradycyjnych metod budowy tymczasowych dróg dojazdowych, które są nie tylko czasochłonne i kosztowne, płyty ROAD SYSTEM zyskują tę przewagę, że można je wielokrotnie stosować. Montaż i demontaż jest bardzo łatwy, a do transportu i rozładunku nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt.

Jak duża powinna być droga dojazdowa? Wymiary tego typu drogi zostały szczegółowo określone w przepisach prawa. Dzięki temu wiadomo jaką minimalną szerokość może mieć: jezdnia, droga przeznaczona dla pieszych oraz pas ruchu pieszo-jezdnego. Co wynika z przepisów?

Jaka powinna być droga dojazdowa?

  • szerokość jezdni nie może być mniejsza niż 3 metry.
  • jeśli droga będzie przeznaczona nie tylko do ruchu kołowego, ale również dla pieszych, nie może być ona węższa niż 5 metrów.
  • wyjątek stanowi sytuacja, gdy jako drogę wykorzystuje się dojście do budynków. Wówczas może być ono węższe (droga dojazdowa do działki – szerokości 4,5 m).
Droga dojazdowa do posesjiDroga dojazdowa do działki rolnej
Z czego powinna zostać zbudowana droga dojazdowa do posesji? Co do tego, przepisy nie zawierają jednoznacznych, twardych zaleceń. Dobrze jednak, gdy droga dojazdowa do działki jest wytrzymała na działanie warunków atmosferycznych i trwała. Wykorzystanie płyt ROAD SYSTEM gwarantuje ułożenie właśnie takiej drogi!Równie wytrzymała i łatwa w utrzymaniu, co droga do posesji, powinna być również droga dojazdowa do działki rolnej – szczególnie, jeśli będą przejeżdżały przez nią ciężkie maszyny rolnicze. Tutaj także warto zastosować płyty drogowe ROAD SYSTEM. Dzięki nim droga dojazdowa do gruntów rolnych będzie przejezdna nawet zimą czy podczas wiosennych roztopów!

Droga dojazdowa – jak zrobić?

Budowa dróg dojazdowych możliwa jest z wykorzystaniem różnych materiałów. Dawniej najczęściej stosowano płyty ażurowe albo pełne betonowe. Jednak takie rozwiązanie generowały dodatkowe koszty – ułożenie drogi (a nawet sam transport płyt) wymaga wykorzystania specjalistycznego, ciężkiego sprzętu. Problemu tego nie ma w przypadku nowoczesnych rozwiązań z tworzywa.

Montaż płyt drogowych ROAD SYSTEM jest dużo prostszy i może go przeprowadzić nawet dwuosobowy zespół monterów. W tym przypadku nie potrzeba też specjalnego przygotowania podłoża, co dodatkowo obniża koszty.

Ile kosztuje droga dojazdowa?

Jak wysoki jest koszt budowy drogi dojazdowej? Na to pytanie nie można jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od wykorzystanych do budowy drogi materiałów, kosztów ich transportu i sposobu ułożenia. Dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze konkretnego rozwiązania, warto porównać, ile kosztuje droga dojazdowa z płyt betonowych czy gumowych, a ile z nowoczesnych rozwiązań z tworzywa sztucznego.

Płyty drogowe ROAD SYSTEM to doskonały sposób na budowę drogi dojazdowej do praktycznie dowolnej działki czy budynku – warto przy tym wybrać odpowiedni wariant produktu. Dzięki nim droga powstanie szybko, a kiedy przestanie być potrzebna – równie szybko będzie można przeprowadzić jej demontaż. Wszystkie elementy nadadzą się następnie do ponownego wykorzystania!

Czytaj też:

Tymczasowa droga wewnętrzna

Ochrona trawnika

Tymczasowy ciąg komunikacyjny

Tymczasowa droga dojazdowa