O tym jak ważne jest pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł nie trzeba nikogo przekonywać. Farmy wiatrowe czy fotowoltaiczne wiodą prym w ograniczeniu zatruwania środowiska i przyczyniają się do wytwarzania czystej energii.

Największe elektrownie fotowoltaiczne w Polsce:

  • Zwartowo (204 MW)
  • Brudzew (70MW)
  • Witnica (64MW)
  • Wielbark (62MW)
  • Stępień (58 MW)

Największa farma w Europie Środkowo-Wschodniej, zlokalizowana w Zwartowie, jest w stanie zasilić 153 tys. gospodarstw domowych.

Jak płyty ROAD SYSTEM mogą pomóc w budowie elektrowni?

Otóż przewiezienie stacji transformatorowej wymaga przejazdu dźwigu. I tu zaczyna się rola płyt z tworzywa!

Farmy są najczęściej budowane na działkach rolnych, do których dojazd w przeważającej części przypadków jest utrudniony. Jak zatem łatwo, ekonomicznie i szybko utwardzić podłoże pod przejazd ciężkiego sprzętu?

Odpowiedź jednoznacznie brzmi – zastosować płyty ROAD SYSTEM.

W powyższym przypadku zostały ułożone płyty ROAD SYSTEM 200 na dość stabilnym gruncie, co pozwoliło na przejazd ponad 100 tonowej jednostki. Pod płytami została rozłożona geowłóknina, która pełniła funkcję separującą. Główną zaletą jej stosowania jest fakt, że po zdjęciu nawierzchni płyty są nieznacznie pobrudzone i nie wymagają czasochłonnego mycia. Po lekkim odświeżeniu z powodzeniem są stosowane przy kolejnej realizacji.

A czas wykonania takiej drogi?

Dla 3-osobowego zespołu droga o długości 200 m to zaledwie 8 godzin pracy! Dzięki zastosowaniu dedykowanych łączników montaż to tylko przykręcenie dwóch śrub. Płyty są dosyć lekkie, ich waga to 37 kg, dzięki czemu swobodnie mogą być przenoszone przez dwie osoby. W porównaniu do ciężkich betonowych płyt, do montażu których niezbędne jest zastosowanie dźwigu, montaż ROAD SYSTEM to oszczędność czasu i pieniędzy.

Na gruntach o mniejszej stabilności można stosować płyty ROAD SYSTEM 400, które są przystosowane do obciążeń bliskich 120 tonom.