Płyty drogowe Road System to nie tylko doskonały materiał do budowy dróg tymczasowych, podjazdów czy placów. Sprawdzają się one również wszędzie tam, gdzie konieczne jest stworzenie tymczasowego ciągu komunikacyjnego.

Ciąg komunikacyjny – przykładowa realizacja

Ciągi komunikacyjne to jedne z powszechniejszych realizacji z wykorzystaniem płyt drogowych Road System. Dobrym przykładem może być przygotowanie takiego właśnie tymczasowego ciągu komunikacyjnego w miejscowości Kórnik. Był on wykorzystywany podczas przebudowy jednej z głównych dróg miasta. Utworzony w Kórniku ciąg komunikacyjny w czasie trwania remontu pełnił funkcję drogi przeznaczonej dla ruchu pieszo-kołowego. Korzystali więc z niego zarówno piesi, jak i rowerzyści oraz osoby uprawiające sporty outdoorowe (takie jak jazda na hulajnodze czy rolkach).

Ciągi komunikacyjne – co to jest?

Definicja tego pojęcia jest dość ogólna. Zgodnie z nią, ciągiem komunikacyjnym można nazwać pas terenu przeznaczony do ruchu pojazdów lub pieszych. Ciągi komunikacyjne występują więc nie tylko na otwartym terenie, ale także w budynkach. Co to jest ciąg komunikacyjny w zamkniętej przestrzeni? Jego rolę odgrywają np. korytarze, klatki schodowe czy drzwi ewakuacyjne.

W halach fabrycznych i na placach magazynowych także występują ciągi komunikacyjne. Co to jest w takiej sytuacji? Będą nimi skrzyżowania, parkingi czy strefy manewrowania dostępne dla wszystkich pracowników. One również mogą zostać utworzone z wykorzystanie płyt drogowych Road System!

Oczywiście, tak jak w naszym wcześniejszym przykładzie, istnieje jeszcze inny rodzaj ciągu komunikacyjnego. Co to znaczy? Ciągiem takim będzie również droga tymczasowa przeznaczona dla ruchu pojazdów – np. w czasie trwania remontów.

Zasady wyznaczania ciągów komunikacyjnych

Wyznaczanie ciągów komunikacyjnych powinno odbywać się zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. W przypadku ciągów tymczasowych, ogólnodostępnych (a więc np. dróg ułożonych z płyt Road System), ich oznakowanie ma mniejsze znaczenie niż w sytuacji wyznaczania ciągów komunikacyjnych zakładowych. W dużej hali, po której terenie poruszają się piesi, urządzenia mechaniczne (takie jak wózki widłowe) oraz pojazdy mechaniczne właściwe oznakowanie ciągów ma szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników.

Jakie są więc podstawowe zasady oznaczania ciągów komunikacyjnych? Te znajdujące się na zewnątrz oznacza się tak jak wszystkie drogi, białymi liniami. Ciągi komunikacyjne wewnątrz hal wyznaczane są z kolei z zastosowaniem koloru żółtego.

Ciągi komunikacyjne a przepisy

Wszystkie zasady dotyczące takich zagadnień, jak ciąg komunikacyjny a droga, czy szerokość i oznakowanie ciągów zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r.

Jak według zawartych w tym dokumencie zasad powinny wyglądać ciągi komunikacyjne? Przepisy szczegółowo określają m.in. ich wymiary.

Przeznaczony do konkretnego rodzaju ruchu, określony ciąg komunikacyjny, powinien mieć odpowiednią szerokość. I tak np. w przypadku ruchu pieszego najwęższa dopuszczalna droga jednokierunkowa to taka o szerokości ładunku niesionego przez pracownika + 30 cm.

A co w sytuacji, gdy powstająca droga ma stanowić dwukierunkowy, przeznaczony również dla ruchu pojazdów ciąg komunikacyjny? Szerokość wyznacza się wówczas jako podwójną szerokość niesionego ładunku i dodaje do niej dodatkowo 200 cm.

Dzięki takim zasadom każdy ciąg komunikacyjny – droga tymczasowa – staje się bezpieczny, a poruszanie po nim: płynne i komfortowe. Aby ten komfort maksymalnie zwiększyć, a z drogi tymczasowej móc korzystać niezależnie od warunków atmosferycznych (także podczas przymrozków i upałów), warto zadbać o odpowiednią nawierzchnię. Jej ułożenie z płyt Road System będzie w takiej sytuacji świetnym wyborem!

Czytaj także:

Tymczasowa droga wewnętrzna

Ochrona trawnika

Droga dojazdowa na budowę elektrowni wiatrowej